Czasem tak się niektórym ludziom przydarza w życiu, którzy słabo gospodarują własnymi pieniędzmi, że nieroztropnie wezmą pożyczkę. Co gorsza, taka pożyczka jest niesamowicie często na wysoki procent, który sprawia największy problem w spłacie całości. Jednak to może nie być jedyny problem.

Jaka sytuacja może pociągnąć człowieka do wzięcia na siebie takiego zobowiązania?

Według statystyk aż ponad 60% polaków nie ma żadnych oszczędności.
Większość z nich żyje „od pierwszego do pierwszego”, czyli konsumując cały swój miesięczny dochód w ciągu tegoż miesiąca. Jest to okropny błąd bo wystarczy tylko jeden moment konieczności większego wydatku i taka osoba wpada w długi.

Co trzeba oddać po wzięciu pożyczki u podmiotu zajmującego się tym?

Po wzięciu pożyczki z takiego źródła należy oddać dwie rzeczy, czyli kapitał i odsetki.
Podczas kiedy pożyczony kapitał to na przykład 1000 złotych (wysokość kwoty wzięta jedynie dla łatwego liczenia) to odsetki mogą wynosić już od ponad 13%. Czyli w przytoczonym przykładzie trzeba oddać już ponad 1130 zł
To właśnie odsetki są tu największym wrogiem każdego pożyczkobiorcy. A jeśli nie daje się rady spłacić wszystkiego na czas dany dług zaczyna rosnąć do niebotycznych rozmiarów.

Pożyczka od bliskich

Jak już wielokrotnie się zdarzyło w życiu, taka pożyczka potrafi niesamowicie często zepsuć relacje pomiędzy bliskimi osobami.
W tym miejscu będzie jedynie poruszony aspekt społeczny.
Kiedy członkowie rodziny udzielają sobie pożyczek między sobą wszystko jest dobrze dopóki są pieniądze na spłatę pożyczki. Kłopoty zaczynają się praktycznie od razu kiedy pożyczkodawca zaczyna potrzebować ich a pożyczkobiorca nie może nic oddać.

W takim wypadku potrzebny jest nie tylko finansowy plan naprawczy całej spłaty, lecz także plan jak odbudować nadszarpnięte relacje rodzinne. Dlatego zupełnie nie warto brać pożyczek od rodziny.

Pożyczka od znajomych

Częstym sposobem brania pożyczki, jest branie jej od znajomych.
Jak w przypadku rodziny to również jest błąd. Jeśli pożyczkobiorca nie ureguluje pożyczonego kapitału na określony czas może między nim oraz pożyczkodawcą wystąpić co najmniej toksyczna atmosfera.
Jednak w tym przypadku jest więcej zagrożeń.

Z pożyczek korzysta także urząd skarbowy

Czego można było się spodziewać, pożyczki są opodatkowane.
Tak więc jeśli ktoś wykazuje dochód dzięki pożyczce, a nie jest ona od rodziny w tak zwanej zerowej linii, musi odprowadzić od niej podatek.
Są różne warianty w zależności od podjętego działania, jednak podatek od pożyczki to fakt.