Biorąc pod uwagę obecną sytuację społeczną, finansową i polityczną naszego kraju, wielu ludzi zaczyna wątpić w instytucje państwowe, a co za tym idzie, podważa możliwość uzyskania godziwej emerytury w przyszłości. Pomysły na oszczędzanie rosną ostatnimi czasy, jak wieżowce w Katarze, ale – jak to często bywa w świecie finansów – nie wszystkie idee są godne uwagi, a niektóre mogą wręcz zaszkodzić naszym interesom. Warto przyjrzeć się bliżej wszelkim dostępnym opcjom, a pomocą mogą się tu okazać audiobooki.

Lokata czy nieruchomość? A może najpierw Storytel?

Jeśli zapytać statystycznego Polaka, co kojarzy mu się z oszczędzaniem, nieuchronnie odpowie, że lokata, względnie konto oszczędnościowe. Dziś, przy tak marnie oprocentowanych lokatach, ten sposób oszczędzania jest niestety dość archaiczny i właściwie trudno się spodziewać realnego zwrotu. Nieco bardziej odważni klienci, przerzucają się na fundusze, te jednak wymagają wiedzy i intuicji, ponieważ nie każdy pracownik banku weźmie pod uwagę głównie nasze dobro. Należy pamiętać, że doradca ma plan sprzedażowy, a my i nasze obiekcje zwykle stoimy na drodze do jego realizacji. Mechanizmy działania ludzkiego umysłu w przypadku inwestycji i finansów, doskonale opisał Morgan Housel. „Psychologia pieniędzy. Ponadczasowe lekcje o bogactwie, chciwości i szczęściu” – audiobook dostępny w serwisie Storytel – pokazuje, czym się sugerować podczas dokonywania ważnych wyborów i jak umiejętnie pokierować przyszłością swoich pieniędzy.

finanse bardzo osobiste storytel_E

Inną popularną formą inwestowania jest żonglerka nieruchomościami. Ten, kto nigdy nie myślał o flipowaniu, niech pierwszy rzuci cegłą. Mieszkania i lokale to wdzięczny temat to dyskusji o oszczędzaniu. Mówi się, że nieruchomości są najbardziej stabilną i zwykle opłacalną inwestycją. Wszystko oczywiście zależy od punktu siedzenia, a więc pomysłu, wizji i sytuacji na rynku. Czym innym będzie więc zakup i sprzedaż z zyskiem, który przeznaczymy na kolejny lokal, czym innym zakup kilku nieruchomości pod wynajem. Bardzo korzystne są transakcje, w których inwestycja zbiega się z pewną strategią. Mając na oku nieruchomość, zwracajmy uwagę na jej najbliższą okolicę, plany zagospodarowania terenu czy możliwy wzrost atrakcyjności na przestrzeni najbliższych lat. Pomoże nam to sprzedać ją później z zyskiem lub wynająć najbardziej wymagającym klientom.

 Szalone inwestowanie, ale z głową

Poza klasycznymi sposobami inwestowania opisanymi wyżej, istnieją również inne formy pomnażania oszczędności. Przynosząc wymiernie wyższe korzyści, wymagają jednak proporcjonalnie więcej zaangażowania oraz wiedzy. Inwestowanie w startupy, czyli sponsorowanie innowacji w zamian za udziały w firmie, to propozycja godna uwagi, o ile mamy pewność, że pomysł przyniesie nam realne zyski. Być może nie stanie się to od razu, dlatego jest to opcja przewidziana raczej dla wizjonerów, którzy nie oczekują błyskawicznych zwrotów. Oprócz pomnażania środków, realnie wpływa to na rozwój gospodarki i zachęca młodych ludzi do otwierania własnych biznesów. Kogoś, kto ma duży apetyt na ryzyko i nie boi się wyzwań, z pewnością zainteresuje również inwestowanie na rynkach zagranicznych. Zakup udziałów w międzynarodowych firmach, amerykańska giełda – pojęcia znane najczęściej jedynie z filmów, a dostępne. Rozsądne podejście do tematu wymaga jednak pełnej analizy i rozeznania w sytuacji. Portale finansowe, branżowe magazyny czy zagraniczne stacje informacyjne, to jedynie przedsionek do zdobycia rzetelnej wiedzy, który nie tylko znacząco ułatwi inwestowanie, ale i przyczyni się do konkretnych zysków. Równie cennym źródłem informacji jest także podcast Marcina Iwucia „Finanse bardzo osobiste”. Seria jest dostępna na Storytel i dotyka wszystkich najważniejszych kwestii życia pieniądza oraz jego wpływu na naszą codzienność. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy chcą czerpać wiedzę z mądrych audiobooków.

finanse storytel_E

Przedstawione tu propozycje to zaledwie ułamek możliwości, jakie stoją otworem przed żądnym zysków inwestorem. Nawet w chwili pisania tego zdania, prawdopodobnie pojawiają się kolejne. Potrzeba matką wynalazków, a jedną z głównych ludzkich potrzeb jest godne życie. Ciężko na nie pracujemy, warto się więc przygotować na zasłużony odpoczynek.