Gospodarowanie finansami, to aspekt który towarzyszy praktycznie każdemu dorosłemu człowiekowi. Codziennie decydujemy, czy i na co wydamy zarobione pieniądze, albo jak je zainwestujemy. Stałe opłaty, rachunki, kredyty, nieoczekiwane wydatki, czy po prostu nasze zachcianki – to wszystko potrafi obciążyć budżet bardziej niż możemy sobie na to pozwolić. Na szczęście, stosując podstawowe zasady odpowiedniego zarządzania pieniędzmi, możemy zmniejszyć wydatki, jednocześnie poprawiając komfort życia.

Spisz wszystkie wydatki.

Aby odpowiednio zarządzać finansami, najpierw trzeba wiedzieć, na co wydajemy pieniądze. Warto spisać comiesięczne wydatki, takie jak rachunki, kredyty lub inne, stałe zobowiązania finansowe. Należy pamiętać też o pozostałych wydatkach, na przykład takich które czekają nas raz do roku, lub raz na kilka lat – mogą być nimi zakupy sprzętów elektrycznych, opon samochodowych, lub na przykład coroczne ubezpieczenie nieruchomości.

Dobrym sposobem może być podzielenie kwoty jednorazowego, corocznego wydatku przez 12, aby wiedzieć ile hipotetycznie kosztuje nas to miesięcznie przez cały rok. Warto też pamiętać, że niektóre z „nieplanowanych wydatków” można tak naprawdę przewidzieć.

Ustal priorytety.

Mając już spisane wszystkie wydatki, należy odpowiedzieć na pytanie, na co brakuje nam pieniędzy, a na co wydajemy za dużo? Daje to możliwość przerzucania wydatków, czyli rezygnowania z mniej istotnych spraw po to, żeby finansować te ważniejsze. Takie zmiany pomagają poprawić także komfort życia, bo dają możliwość kupowania ważnych rzeczy, kosztem mniej istotnych, czyli na przykład takich które przynoszą chwilowe korzyści, ale na dłuższą metę nie ma z nich pożytku.

Poszukaj możliwości obniżenia wydatków.

Wiedza, na co wydajemy pieniądze, ułatwia szukanie sposobów na obniżenie kosztów. Idealnym przykładem tutaj może być obniżenie rachunków za prąd dzięki wymianie tradycyjnych żarówek na żarówki LED. Wymiana starych sprzętów elektronicznych na nowoczesne, energooszczędne to także sprawdzone rozwiązanie obniżające miesięczne koszty prądu. Istnieje wiele codziennych wydatków które da się zmniejszyć, jak na przykład zamiana sposobu poruszania się – jeśli mamy taką możliwość, to bardziej ekonomiczna i zdrowsza będzie przesiadka z samochodu na rower.

Zaplanuj miesięczny budżet.

Po znalezieniu wyżej wymienionych rozwiązań, należy uporządkować budżet i zaplanować miesięczne limity na wydatki. Oczywiście, warto pamiętać o nieoczekiwanych wydatkach i także uwzględnić w budżecie pieniądze na nie. Ustalenie kwot na cały miesiąc doskonale obrazuje, czy zbyt szybko nie wydajemy pieniędzy na dany cel. To rozwiązanie pokaże też ile pieniędzy zaoszczędziliśmy dzięki prawidłowemu gospodarowaniu.