Firmy pożyczkowe stają się coraz większą konkurencją dla banków i zyskują z roku na rok coraz więcej klientów. Ich mocną stroną jest między innymi rozbudowana oferta dostępna w internecie. W świecie, w którym niemal wszyscy są online przez większość dnia, ma to duże znaczenie.

 Według wyliczeń Polskiego Instytutu Rozwoju Biznesu, z pożyczek pozabankowych korzysta już około 10% Polaków, co daje około 3 mln klientów firm pożyczkowych. Z kolei z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że rosną kwoty pożyczane na rynku pozabankowym – w 2015 roku średnia pożyczka w firmie pożyczkowej wynosiła 1400 zł, natomiast w I kwartale 2018 roku było to już 2600 zł. Wraz ze wzrostem pożyczanych kwot wzrosło oczywiście również zadłużenie Polaków na rynku pozabankowym. W 2015 roku klient był winien firmie pożyczkowej średnio 2400 zł, a w 2018 roku – 7000 zł.

Źródło: BIK

– Firmy pożyczkowe mają coraz silniejszą pozycję na rynku, co przekłada się także na wzrost zaufania do tych instytucji. Warto przypomnieć badanie Kantar TNS z ubiegłego roku, z którego wynikało, że zaufanie do firm pożyczkowych wzrosło aż o 54%, najwięcej ze wszystkich podmiotów objętych badaniem, a były tam takie instytucja jak banki czy KNF – zauważa ekspert Ferratum Money. – Firmy pożyczkowe położyły duży nacisk na ofertę dostępną przez internet i to był tak naprawdę strzał w dziesiątkę. Większość Polaków ma dostęp do internetu i chętnie robi zakupy online oraz załatwia inne sprawy w ten sposób. Dla nich zaciąganie pożyczki przez internet jest zupełnie naturalnym krokiem – podkreśla przedstawiciel Ferratum Money.

Dlaczego warto pożyczać w firmach pożyczkowych?

Zanim konsumenci zaciągną pożyczkę, często porównują oferty banków i firm pożyczkowych. Dlaczego wybierają nierzadko te ostatnie? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto najpierw odwołać się do badań, które pokazują, co Polacy sobie cenią najbardziej, analizując ofertę firm pożyczkowych:

Źródło: Fundacja Kronenberga

Właśnie te dwa czynniki są źródłem sukcesu firm pożyczkowych i ich rosnącej popularności. Proces wnioskowania o pożyczkę online jest zdecydowanie krótszy niż w banku, nie trzeba przygotowywać wielu dokumentów, a na decyzję najczęściej czeka się kilkanaście minut po wysłaniu wniosku. Pieniądze są również błyskawicznie przelewane na konto pożyczkobiorcy.

Pożyczka online w 5 krokach

Zaciąganie pożyczki przez internet nie jest skomplikowane i zazwyczaj sprowadza się do podobnych kroków bez względu na firmę pożyczkową:

  1. Kwota pożyczki i okres spłaty

Proces pożyczania zaczyna się oczywiście od wybrania kwoty pożyczki i okresu spłaty. Na stronach pożyczkodawców najczęściej można znaleźć intuicyjne kalkulatory, gdzie za pomocą suwaków ustawia się odpowiednie parametry pożyczki. Od razu również wyświetlają się informacje na temat kosztów pożyczenia pieniędzy. Już na tym etapie warto przeczytać dokładnie umowę o pożyczkę. Jej wersję ramową zawsze można znaleźć bez problemu na stronie www wiarygodnego pożyczkodawcy. Jeśli jakikolwiek zapis w umowie wzbudzi nasze wątpliwości, warto wtedy skontaktować się z pożyczkodawcą.

  1. Wniosek o pożyczkę

Kolejny krok to wypełnienie wniosku o pożyczkę. Do formularza należy wprowadzić dane pożyczkobiorcy, adres i dane na temat uzyskiwanych dochodów, a także numer telefonu i adres poczty e-mail. Do wniosku czasami trzeba dołączyć w formie elektronicznej różne dokumenty. Ich rodzaj zależy z jednej strony od firmy pożyczkowej, a z drugiej – od źródła dochodów. Najczęściej jednak wystarczy złożyć oświadczenie o zarobkach lub dołączyć wyciąg z konta bankowego z ostatnich 3 miesięcy.

  1. Weryfikacja tożsamości

Zanim pożyczkodawca zdecyduje się pożyczyć pieniądze, musi upewnić się, że osoba, która złożyła wniosek o pożyczkę, jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Najczęściej odbywa się to za pomocą przelewu weryfikacyjnego. W takim przypadku należy przesłać z własnego konta 1 gr lub 1 zł (zależy od firmy pożyczkowej). Pożyczkodawcy wychodzą tu z założenia, że bank już wcześniej dokładnie zweryfikował swojego klienta, dlatego polegają na danych przesłanych z banku wraz z przelewem. Niektóre firmy pożyczkowe umożliwiają także weryfikację za pomocą specjalnej aplikacji (np. Instantor), co eliminuje konieczność dokonywania przelewu weryfikacyjnego.

  1. Decyzja pożyczkodawcy 

Kolejny etap to decyzja o przyznaniu pożyczki lub odrzuceniu wniosku. Zwykle oczekiwanie na taką decyzję nie trwa zbyt długo i już po kilkunastu minutach od zakończenia weryfikacji wiadomo, czy klient otrzyma pożyczkę. Informacja o decyzji jest zwykle przesyłana na telefon w wiadomości SMS lub na pocztę e-mail.

  1. Przelew na konto

Jeśli decyzja pożyczkodawcy jest pozytywna, pożyczkobiorca już wkrótce będzie cieszył się pieniędzmi. Środki przesyłane są na konto bankowe klienta często kilkadziesiąt, a niekiedy nawet kilkanaście minut po przyznaniu pożyczki. W tym przypadku czas oczekiwania na pieniądze zależy głównie od tego, w którym banku ma konto pożyczkobiorca.

Pożyczka na rynku pozabankowym to dobre rozwiązanie, gdy trzeba zdobyć pieniądze szybko na nieprzewidziane wydatki. Proces pożyczania pieniędzy przez internet jest najczęściej intuicyjny, nieskomplikowany i krótki. To duża zaleta w porównaniu do formalności, jakie czekają pożyczkobiorcę w banku.