Kredyt bankowy biorą ludzie, którzy nie posiadają własnych oszczędności i nie mają od kogo pożyczyć takiej sumy pieniędzy, jaka jest im potrzebna do realizacji planów. Kredyty bankowe zaciągane są przez ludzi w dwóch konkretnych sytuacjach. Należą do nich:

  1. kredyty na nieprzewidziane wydatki,
  2. kredyty na planowane wcześniej inwestycje.

Kredyty na nieprzewidziane wydatki dotyczą między innymi:

  1. nieszczęśliwego wypadku, który uniemożliwia pracę,
  2. poważną chorobę, która uniemożliwia pracę,
  3. kosztownego, drogiego leczenia farmakologicznego,
  4. spłaty innego zadłużenia,
  5. spłaty wysokiego, nieprzewidzianego rachunku,
  6. gorszego miesiąca, więcej wydatków, przy niższych zarobkach,
  7. zepsutego samochodu,
  8. zepsutego sprzętu RTV lub AGD,
  9. utraty części źródła dochodu,
  10. zmniejszenie finansów, mniejszy budżet domowy.

Kredyt na przewidziane wcześniej inwestycje może dotyczyć:

  1. zakupu nieruchomości (mieszkania, domu, działki budowlanej),
  2. zakupu materiałów niezbędnych do budowy domu,
  3. zakup wyposażenia do domu lub mieszkania,
  4. zakup nowego samochodu,
  5. wymarzonej wycieczki, urlopu, wczasów, wakacji,
  6. założenia własnej działalności gospodarczej.

Osoby fizyczne zaciągają kredyty bankowe na przewidziane i nieprzewidziane wydatki. Niestety w dzisiejszych czasach ludzie nie mogą pozwolić sobie na gromadzenie oszczędności w banku, na koncie bankowym czy też w domu. Ludzie żyją z miesiąca na miesiąc. Od wypłaty do wypłaty. Nie mają z czego odkładać pieniędzy. W takich sytuacjach kredyt jest jedynym rozwiązaniem, który podreperuje budżet domowy, pozwoli na realizację inwestycji, na spłatę nieprzewidzianych wydatków. Kredyty bankowe są zobowiązaniem na dłuższy okres czasu. Powinna być to świadoma, przemyślana decyzja. Warto przed podpisaniem umowy z bankiem przejrzeć kilka różnych ofert. Na rynku jest wiele banków, które oferują kredyty i zachęcają ludzi do ich zaciągania na różne możliwe sposoby.

Warto dokonać kilku symulacji w różnych bankach i wybrać tę najkorzystniejszą. Warto sprawdzić ile wynoszą dodatkowe opłaty takie jak: ubezpieczenie kredytu, prowizja od udzielenia kredytu, oprocentowanie odsetki. Kredyt jest zobowiązaniem na dłuższy okres czasu. Jest to uzależnione od sumy pożyczki oraz okresu jej kredytowania – spłacania. Nie należy podejmować pochopnych, nieprzemyślanych decyzji.. Warto na spokojnie usiąść, zastanowić się, która z ofert będzie najatrakcyjniejsza i nie uszczupli zbytnio budżetu domowego. dlatego też warto przeprowadzić symulację w różnych bankach, aby decyzja o kredycie była najrozsądniejsza.