Kredyt to stałe zobowiązanie, dlatego tak bardzo obawiamy się brać z banku pożyczonych pieniędzy. Wszyscy znamy sytuację osób, które zaciągnęły kredyt w innej walucie. Tak zwani „frankowicze” znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Dziś uzyskać kredyt hipoteczny wbrew pozorom nie jest tak łatwo.

Jakie są warunki otrzymania kredytu hipotecznego?

  Aby, otrzymać kredyt należy mieć odpowiednią historię kredytową, nie posiadać długów w innych bankach. Podczas procedury składania wniosku o kredyt hipoteczny doradca klienta sprawdza czy dana osoba nie posiada rat lub kredytów w innych bankach. Poza tym żeby otrzymać kredyt trzeba mieć na odpowiednim poziomie zarobki, które muszą być adekwatne do możliwości spłacenia kwoty, którą chcemy pożyczyć od banku. Bardzo ważna jest też sama nieruchomość, którą chcemy kupić. Często to może być dla analityka bankowego jedną z najważniejszych kwestii, ponieważ w razie nie oddania pożyczonej kwoty, pieniądze będą zainwestowane w konkretną nieruchomość na przykład dom albo mieszkanie, które bank w ostateczności może zająć za niespłacanie kredytu.

Przy wydawaniu opinii dotyczącej udzielenia kredytu pod uwagę brane są takie czynniki jak:

  • lokalizacja nieruchomości, czyli atrakcyjność położenia danego lokalu
  • stan lokalu, czy jest to nowe czy stare budownictwo
  • stan samej nieruchomości czy jest do remontu czy nie potrzebne są kolejne nakłady finansowe na odnowienie
  • jeśli jest to mieszkanie to na, którym piętrze się znajduje i czy jest winda

WAŻNE!

Jeżeli chcemy kupić nieruchomość nie podpisujmy umowy przedwstępnej zanim nie otrzymamy kredytu. To bardzo ważne, ponieważ załatwienie wszelkich formalności związanych ze złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny wcale nie zajmuje mało czasu. Jest to ważna rada, która pozwoli nam uniknąć stresu. Przy kupnie nieruchomości najpierw szukamy interesującej nas nieruchomości (ponieważ rzeczoznawca musi ją wcześniej wycenić i jego wycenę należy dołączyć do dokumentów dla banku) potem składamy wniosek i czekamy na odpowiedz, kiedy jest pozytywna możemy zacząć procedurę kupna mieszkania czy domu.