Kredyty pozabankowe to nic innego jak kredyty udzielane przez inne podmioty niż bank. Kredyty bankowe udzielają wyłącznie banki a zasady tychże kredytów reguluje obowiązujące w naszym państwie Prawo bankowe. Natomiast pożyczki i zasady ich udzielania reguluje już kodeks cywilny oraz jedna z ustaw o kredycie konsumenckim. Oba dokumenty mówią o możliwości udzielania pożyczek , czy też kredytów pozabankowych, czyli udzielanych przez inne podmioty, jakimi mogą być osoby fizyczne lub osoby prawne. Pożyczkodawcą może stać się zarówno instytucja jak i o osoba fizyczna. Możliwości te ogranicza jednak jeden główny warunek, że pożyczane przez nich środki nie mogą należeć do żadnej instytucji czy osoby trzeciej.

Główną cechą, która różni kredyty bankowe od kredytów pozabankowych, jest to, że te ostatnie są zwykle droższe. Nie zmienia to jednak faktu, że ich popularność stale wzrasta. Do niedawno stanowiły niszę, o której mówiło się nieco tajemniczym głosem, od kilku lat kredyty pozabankowe są takim samym uczestnikiem rynku jak inne usługi bankowe(więcej o kredytach pozabankowych).

O popularności kredytów pozabankowych decyduje przede wszystkim niewielka ilość formalności, jakich wypełnienia domaga się kredytodawca, krótki okres na decyzję oraz właściwie natychmiastowy przelew środków na konto kredytobiorcy. Ponadto co często jest argumentem decydującym, kredyty pozabankowe nie wymagają poręczycieli ani zabezpieczeń. Dla wielu osób, szczególnie małych średnich przedsiębiorców istotne jest, że kredytodawcy nie domagają się informacji z BIKu i BIGu. Najwyżej w skrajnych przypadkach zmienią warunki udzielania kredytu.

Kredyty pozabankowe adresowane są do tych osób, które potrzebują stosunkowo niewiele pieniędzy. Raczej trudno spodziewać się, że kredyt pozabankowy zamieni się w kredyt mieszkaniowy. Kredyt pozabankowy opiera się na niedużych kwotach przy krótkim czasie zwrotu całej kwoty i stosunkowo wysokich odsetkach. Ale to wszytko działa. Ponieważ koszt takiego kredytu przy krótkim czasie i niedużej kwocie nie zdąży nadmiernie urosnąć. Dlatego jest do zaakceptowania dla każdego.