Leasing samochodu daje możliwość posiadania pojazdu na bardzo atrakcyjnych warunkach. Co jest ważne, leasing nie wymaga angażowania środków finansowych i tym samym opcja ta, nie wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej. Pod pojęciem leasing samochodu kryją się jeszcze dwie definicje, a są to: leasing operacyjny oraz leasing finansowy. Pierwsza opcja jest najczęściej wybierana, druga nieco rzadziej.

Obie opcje różnią się między sobą opłacaniem podatków. Mianowicie pierwsze z wymienionych rozwiązań, czyli leasing operacyjny, odnosi się bezpośrednio do sytuacji, w której pojazd leasingowany należy wyłącznie do majątku leasingodawcy. W drugim wariancie, czyli w leasingu finansowym, samochód zaliczany jest bezpośrednio do majątku leasingobiorcy.

Leasing samochodu daje korzystne warunki niejakiego wypożyczenia pojazdu w sytuacji, gdy nie jest się w posiadaniu całej gotówki. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają rozwiązań, w których można spłacać raty. W tym wariancie leasingobiorca oraz leasingodawca muszą trzymać się regulaminu oraz ustalonych zasad. Leasingobiorca przede wszystkim musi spełniać jeden ważny obowiązek, mianowicie, musi on spłacać raty zawsze w wyznaczonym terminie. Jest to konieczne, bowiem w przypadku pominięcia spłaty, firma leasingowa ma prawo wezwać dłużnika do spłaty natychmiastowej.

      Dużym walorem wzięcia leasingu jest fakt, że można odliczać podatek VAT, dzięki czemu maleją koszty związane z inwestycją. Kolejnym atutem jest fakt, że leasing w żadnym wypadku nie wpływa na zdolność kredytową leasingobiorcy. Niezaprzeczalnym walorem jest również fakt mówiący o tym, iż nie trzeba angażować swoich środków, aby można było być w posiadaniu samochodu. Sama procedura jest niezwykle zrozumiała dla obu stron, a warunki są jasne i przejrzyste. Wzięcie leasingu jest jak najbardziej legalnym działaniem, na które zezwala prawo polskie.

Samochód w ramach opcji leasingowej można wybrać według własnych preferencji. W ofercie znajdują się między innymi modele kompaktowe, miejskie bądź terenowe typu SUV, tj. sportowo – użytkowe. Także samochody z najwyższego segmentu znajdują się w ofertach leasingu. W tej opcji można zdecydować się zarówno na wzięcie samochodu na diesel lub na benzynę. Z pewnością taka forma jest szansą dla zadłużonych, bowiem na pewnych zasadach również osoby figurujące w bazie BIK mogą otrzymać samochód w leasingu. Możliwość negocjacji ceny również jest możliwa u dealera w ramach wzięcia leasingu, co również jest niewątpliwie dużą zaletą.