Pożyczki to popularny sposób na sfinansowanie różnych potrzeb konsumenta. To może być zakup urządzeń i sprzętów domowych, mebli lub zakup wycieczki wakacyjnej. Powszechny dostęp do Internetu sprawił, że coraz częściej sięgamy po pożyczki dostępne przez Internet.

Trzy czwarte Polaków w wieku 18-64 lata deklaruje, że skorzystało przynajmniej raz w życiu z kredytów i pożyczek. Dodatkowo 35% ankietowanych przyznaje, że takie zobowiązania zaciąga często. Podobnie sytuacja przedstawia się u seniorów powyżej 65. roku życia – w tej grupie 41% badanych brało pożyczkę wiele razy. Tylko co dziesiąta osoba z tej grupy nie korzystała nigdy z usług pożyczkowych. 44% respondentów aktywnych zawodowo przepytywanych na zlecenie KRD przyznaje, że pożyczają pieniądze w sytuacji, gdy chcą kupić drogi produkt i nie starcza im na niego gotówki.

W przypadku chwilowych problemów finansowych z pożyczki korzysta 29% ankietowanych, a 27% – gdy potrzebuje pieniędzy na nieprzewidziane wydatki. Polacy najczęściej pożyczają na zakup domowego sprzętu RTV, AGD (43%), często potrzebują gotówki na remont (31%) oraz kupno pojazdu (28%). Zakup mieszkania za pożyczone pieniądze planuje tylko 16% badanych, a spłatę innego długu – 11% pożyczkobiorców.

– Pożyczki stanowią jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania mniejszych i większych potrzeb konsumentów. Zmieniają się jednak przyzwyczajenia Polaków. Dziś coraz częściej sięgają oni po produkty i usługi finansowe dostępne przez Internet – zwraca uwagę ekspert Aasa Polska. – To dużo wygodniejsza i mniej wymagająca forma pożyczania, ponieważ wszystkie formalności możemy załatwić online. Dodatkowo pieniądze na koncie możemy mieć dużo szybciej niż podczas wizyty w placówce bankowej.

Pożyczki przez Internet – procedura udzielenia

Pożyczki przez Internet są udzielane przez instytucje pozabankowe działające za pomocą serwisów internetowych. Zobowiązania te mają dużo prostsze procedury i wymagają mniej formalności niż kredyty bankowe. Dodatkowo wszystko możemy załatwić online, bez wychodzenia z domu.

Aby złożyć wniosek, wystarczy komputer, smartfon lub tablet z dostępem do Internetu. Procedura wnioskowania o pożyczkę jest bardzo prosta. Najpierw musimy poszukać oferty dostosowanej do naszych potrzeb. W tym celu warto prześledzić rankingi pożyczkowe i sprawdzić kilka instytucji pozabankowych. Następnie wchodzimy na stronę internetową wybranego pożyczkodawcy, gdzie możemy poruszać się według wskazówek podanych w serwisie. W pierwszej kolejności za pomocą suwaka powinniśmy wybrać kwotę pożyczki oraz okres spłaty. Następnie warto zapoznać się z wyliczeniami kalkulatora, który podaje nam dokładne dane na temat wybranego zobowiązania. Jeśli akceptujemy wszystkie parametry pożyczki, możemy przejść do wypełnienia formularza.

We wniosku musimy podać dane osobowe z dowodu osobistego (imię, nazwisko, pesel, adres), numer konta, telefonu oraz informacje na temat dochodu. Następnie formularz należy przesłać online do pożyczkodawcy. Teraz wystarczy poczekać na decyzję pożyczkową. Dostaje się ją najczęściej w wiadomości SMS na numer telefonu podany we wniosku lub na pocztę e-mail. Jeśli jest pozytywna, pożyczkobiorca otrzymuje na e-maila w formie elektronicznej umowę pożyczkową, którą musi zaakceptować po zalogowaniu się w serwisie pożyczkowym. Po tej czynności gotówka jest przelewana na konto bankowe wnioskującego. Pamiętajmy, że pożyczka na raty to inny produkt niż chwilówka! Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie: https://www.aasapolska.pl/chwilowka-ratalna.

Na co zwrócić, decydując się na pożyczkę przez Internet?

Pożyczka przez Internet to szybki, prosty i wygodny sposób na zdobycie gotówki. Jednak przed jej zaciągnięciem warto dokładnie sprawdzić wybraną ofertę oraz pożyczkodawcę. Przede wszystkim należy zwrócić szczególną uwagę na koszty – oprocentowanie, prowizję oraz opłaty związane z opóźnieniem w spłacie i przedłużeniem terminu zwrotu należności. Dodatkowo powinniśmy poszukać informacji na temat firmy pożyczkowej. Warto sprawdzić, czy dany pożyczkodawca widnieje w rejestrze KRS i jak długo działa na rynku pożyczkowym.

Na koniec powinniśmy zapoznać się z regulaminem firmy pożyczkowej, tabelą opłat oraz dokładnie przeczytać umowę pożyczkową przed jej akceptacją. W dokumencie tym powinny znaleźć się dane stron umowy, kwota pożyczki, wysokość oprocentowania i prowizji, ewentualne koszty dodatkowe, dokładny termin spłaty, zasady wcześniejszej spłaty, koszty opóźnienia w spłacie i zasady odstąpienia od umowy. Należy bowiem wiedzieć, że według prawa każdy pożyczkobiorca może w ciągu 14 dni od zawarcia umowy zrezygnować z niej bez podania przyczyny.

Pożyczki przez Internet są szybkie i pozbawione skomplikowanych formalności. To sprawia, że cieszą dużą popularnością wśród Polaków. Jednak decydując się na takie zobowiązanie, nie wolno zapominać o bezpieczeństwie. Pożyczając przez Internet, nie mamy przecież bezpośredniego kontaktu z pożyczkodawcą. Zdrowy rozsądek i rozwaga są zatem szczególnie wskazane przy pożyczaniu online.